Nej, det här är inte vår stil av vin. Antingen är det årgången, eller så gillar vi helt enkelt inte stilen. Det är stickig alkohol och en störande sötma. Mineral och frukt får tyvärr stå tillbaka.
På plussidan: eken har integrerats väldigt fint; endast en hint i bakgrunden. Det finns eleganta ansatser. På minussidan: det drar år russin och körsbärslikör; vi har helt enkelt svårt för vinstilen. Det är Syrah-köttigt och Grenache-jordgubbigt, men den spritiga alkoholen stör verkligen. Den går inte att lagra bort. Tur i oturen att vi inte proppat källaren full av det här.
Mörkröd, ganska tät färg. Ungdomlig, fruktig, något kalkig doft med inslag av plommon, björnbär, hallon och jordgubbar. Smaken är medelfyllig, ung och torr med en något obalanserad alkohol och rejält tuggiga tanniner. Vi får en ganska svart upplevelse genom lakrits, jord och svarta bär. Det hela sötas upp något av jordgubbar och gräddkola. Det här är ett vin i en stil som vi inte riktigt gillar. Det hela är rätt eldigt vilket döljer vinets eventuella karaktär. Blir visserligen mer nyanserat vid luftning men på det hela taget inget som vi kommer att återkomma till.