(sök på hela eller delar av vinets namn, land, region, appellation, producent eller provningsdatum)
Vita, torra viner | Österrike | Niederösterreich | Niederösterreich | Weingut Forstreiter | 75 cl | 79 kr
Druvsammansättning: 45% sauvignon blanc, 35% grüner veltliner och 20% riesling
Information om vinet i denna årgång: Information om vinet i denna årgång ej angiven
Provningsdatum: 2009-07-16
Provningsanteckningar: Ett enkelt, friskt vin i ren, fräsch, torr stil där sauvignon spelar huvudfiolen med sin druvtypiska, krusbärsgröna och svartvinbärsbladiga inslag. Inte mycket att orda om men perfekt som anspråkslös aperitif i sommarvärmen. Ett vin som är bra att ha i kylen.
Till vinet >>
Vita, torra viner | Österrike | Niederösterreich | Niederösterreich | Okänd | 200 cl | 22 kr
Druvsammansättning: Grüner Veltliner
Provningsdatum: 2009-08-01
Provningsanteckningar: En tvålitersflaska Grüner Veltliner med Österrikisk ölflaskekapsyl för två euro är utan tvekan helt oemotståndlig där den står på hyllan på snabbköpet i Wien. Okänt vem som har producerat vinet. Förutsättningarna är upplagda för en vedervärdig upplevelse, men icke. Man borde ha lärt sig att lägga undan förutfattade meningar vid det här laget när det kommer till att prova vin. Färgen är blekt ljusgul. Typisk vitpepprig doft med citrus och krusbär i frukten. Vi känner även mineral. Mycket välbalanserad struktur där syran och frukten mötes upp i druvtypiska smaker av vitpeppar, mineral, nötighet, citrus, äpple och en rejäl skvätt lime. Vinet är klockrent till Waldorfsallad med Västerbottenpaj och grillad apelsinglacerad kyckling.
Vita, torra viner | Österrike | Niederösterreich | Niederösterreich | Weingut Rabl | 75 cl | 119 kr
Druvsammansättning: Muskateller
Provningsdatum: 2015-12-18
Provningsanteckningar: Oväntat nyansrik med de obligatoriska fläderblommiga, tvåliga inslagen men och med mer djupfruktighet i form av aprikospuré och mango och framförallt en fin mineralisk botten. Syran är helt okej och skänker tillräckligt med stadga för att både öka på hungern och för att möta upp den robusta, syrliga fisksoppan bra. Det här vinet köper vi gärna igen. Toppen i sin prisklass..
Vita, torra viner | Österrike | Niederösterreich | Niederösterreich | Weingut Rabl | 75 cl | 129 kr
Druvsammansättning: Druvsammansättning ej angiven
Provningsdatum: 2020-09-19
Provningsanteckningar: Fläder, tvål och parfym. Svart vinbärsblad, gräs och krusbär. Typiskt och stereotypt så det förslår alltså men vi hittar också lite sköna, söta toner av aprikos och papaya på djupet. Nyansrikt och gott men det krävs att man är vän av druvan, annars kan det bli knepigt.
Vita, torra viner | Österrike | Niederösterreich | Niederösterreich | ViniMundi | 100 cl | 89 kr
Provningsdatum: 2021-02-06
Provningsanteckningar: Ett mycket enkelt vin, om än hyggligt rent och städat med viss druvtypicitet genom vitpeppar och grönfruktighet. Friskt nog för att platsa i soppan och gott nog för att hamna i kocken.
Mousserande viner | Österrike | Niederösterreich | Niederösterreich | Weingut Fred Loimer | 75 cl | 189 kr
Provningsdatum: 2020-06-26
Provningsanteckningar: Friskt och piggt i den fruktiga skolan. Vi gläds åt syrlig citrusfruktighet, nougat och en svag nyans av milda nötter eller kanske kex. På det hela upplevs vinet gott men enkelt och återköp lär knappast vara aktuellt.
Roséviner | Österrike | Niederösterreich | Niederösterreich | Schloss Gobelsburg | 150 cl | 209 kr
Provningsdatum: 2020-05-30
Provningsanteckningar: Ur magnumbutelj får vi en ren och fin rosé utan störande inslag. Lätt rödbärighet, citrus med tillhörande skal och färska örter. Ett mineraliskt skimmerlyser igenom och ger lite seriositet till vinet. I övrigt är det ett lättsamt, fräscht vin utan några som helst krusiduller. Tydligt budskap. Gott.